Výsledek hledání pro výraz
Vyberte si kategorii
  Menu Zavřít
  Zpátky na všechny

  Zdravotnické rukavice a jejich materiály

  13 XI 2018

  Současné obchody nabízí velkou škálu typů rukavic na práci, od těch základních jednorázových, až po antivibrační a protichemické. Velký význam pak mají materiály, ze kterých jsou vyrobeny, často jsou tím hlavním kritériem výběru. Povězme si více o tom, z jakých materiálů se dnes vyrábí zdravotní rukavice a také jakými vlastnostmi disponují.

  Důležité vlastnosti materiálů

  Nejprve byste měli znát alespoň základní vlastnosti, které určují kvalitu a použitelnost daného modelu zdravotních rukavic.

  Propustnost

  Propustnost rukavic je důležitou vlastností a většinou nám ukazuje, čemu všemu jsou schopné odolávat, zejména pak hovoříme o tekutinách a nečistotách, případně o chemických látkách. Velmi spolehlivé jsou latexové rukavice bez použitého pudru, v závěsu jsou nitrilové rukavice a pak až přichází na řadu latex. Vinylové rukavice v tomto směru poněkud pokulhávají.

  Stupeň ochrany

  Zdravotnické rukavice chrání proti různým nepříjemnostem, od virových nakažení, přes znečištění různých forem, až po ochranu proti patogenům. Zde se jeví nejlépe latex, který dokáže spolehlivě odolat i agresivnímu etanolu.

  Materiály

  Ale pojďme k jednotlivým materiálům, které jsme si již tak trochu nastínili a které se při výrobě zdravotnických rukavic využívají nejhojněji.

  • Vinyl

  Určitou nevýhodou vinylu je jednak značná míra kluzkosti, ale také výše zmiňovaný horší stupeň propustnosti. Celková odolnost proti poškození je nižší, než třeba u latexu, hodí se spíše na méně náročné zdravotnické úkony a nabízí se formy s pudrem i bez pudru.

  • Latex

  Latex je výborným materiálem pro výrobu zdravotních rukavic, už proto, že je příjemnější na dotek. Na jednu stranu sice také klouže, na stranu druhou toto nebrání kvalitnímu uchopení předmětu. Navlékání latexových zdravotnických rukavic je snadné, k tomu si přidejte značnou odolnost vůči natržení.

  • Nitril

  Posledním materiálem, kterému se budeme věnovat, je nitril. Tato méně známá látka je ideálem pro alergiky, většinou se vyrábí bez prášku a dokáže skvěle odolat i agresivním chemikáliím.