Výsledek hledání pro výraz
Vyberte si kategorii
  Menu Zavřít
  Zpátky na všechny

  Vodní sloupec a prodyšnost pracovní bundy.

  26 IV 2018

  Především outdoorové a pracovní bundy si vybíráme dle funkčnosti, styl je zde trošku upozaděn. To ale neznamená, že nenarazíte na vskutku pěkné kousky, ve kterých budete moci chodit klidně i do společnosti. Mezi asi ty nejhlavnější parametry výběru se řadí vodní sloupec a prodyšnost, které si přiblížíme v následujících řádcích.

  Vodní sloupec

  Při práci v náročnějších klimatických podmínkách a hlavně pak v dešti oceníte pracovní bundu, jejíž vodní sloupec je dostačující. Ukazuje nám vlastně to, kolik oblečení vydrží, než jím začne voda prosakovat. A jedná se o různě vysoká čísla, samozřejmě čím vyšší, tím je bunda odolnější proti dešti.

  Hodnota vodního sloupce je jedna věc, ale co když už je moc vysoký, nebo naopak příliš nízký? Jak se to podepíše na kvalitě pracovní bundy? V podstatě nijak, pokud hovoříme o materiálech, nicméně může být snížena právě prodyšnost, kdy tělo nebude tak dobře dýchat a odvádět pot.

  Prodyšnost pracovních bund

  Outdoorové a pracovní bundy vždycky disponují určitou prodyšností, tedy schopností odvádět vlhkost a umožnit tělu volně dýchat. Pokud patříte k těm pracovníkům, kteří se opravdu hodně potí, oceníte bundu s vysokou prodyšností, ale těm, kteří se moc nepotí, by v ní už za určitých podmínek mohla být zima.

  Hodnoty

  Při hledání vhodné pracovní bundy si dejte pozor na srovnání vodního sloupce a prodyšnosti. Pakliže zakoupíte bundu s vysokým sloupcem a naopak nižší prodyšností, budete se hodně potit i při menší pracovní aktivitě. Vlastně dostanete bundu chovající se jako pláštěnka, ve které sice budete ochráněni proti mokru, ale budete se nadměrně potit, díky čemuž vám může být později paradoxně zima.

  Hodnoty vodního sloupce se pohybují většinou v rozmezí od 3000 mm do 10 000 mm. Pokud nepatříte rovnou k alpinistům, kteří slézají ty nejextrémnější hory, zvolte si raději pracovní bundu s nižším vodním sloupcem. Při námaze se pak nebudete tolik potit a celkově se budete cítit volnější.