Výsledek hledání pro výraz
E-mail obchod@pracovniochrana.cz  Telefon +420 604 131 626
Vyberte si kategorii
  Menu Zavřít
  Zpátky na všechny

  Typy pracovní a bezpečnostní obuvi

  21 čvn 2019

  Než si pořídíte vhodnou pracovní obuv, je dobré znát rozdíl mezi běžnými pracovními botami a obuví bezpečnostní. U obou těchto variant hovoříme o jejím určení pro specifické činnosti a speciální práce, při nichž je třeba chránit nohu. Standardní pracovní boty se nosí tam, kde nehrozí mechanické poškození nohou, bezpečnostní obuv pak bývá opatřena ochrannými prvky, jako je zpevněná špice. Většinou jsou pracovní boty vybaveny odolnou a protiskluzovou podrážkou.

  Třídy pracovní obuvi

  Třída OB- základní typ pracovního obutí, který zajistí ochranu v méně nebezpečném provozu, může se jednat i o některé otevřené modely.

  Třída O1- boty s uzavřenou patou, které musí být antistatické a rovněž by měly nabízet tlumení nárazů v partiích paty. Jinak řečeno, tato kategorie je určena zejména na pracoviště s tvrdšími povrchy a tam, kde se často chodí.

  Třída O2- kromě jiných výborných vlastností je zde zajištěna odolnost proti vodě.

  Třída O3- mimo základních požadavků na bezpečnost, jsou tyhle boty opatřeny zavřenou patou, jsou antistatické a podrážka je odolná proti vodě, propíchnutí i pronikání mastnoty a či pohonných hmot.

  Třída O4- takto je značena kategorie pracovní obuvi, která se vyrábí z pryže nebo z plastových materiálů.

  Třídy bezpečnostní obuvi

  Bezpečnostní obuv by měla splňovat poněkud vyšší nároky na ochranu, zejména hovoříme o kvalitní protiskluzové podrážce, ale také zpevněné špici. Používají se následující třídy:

  Třída SB- i zde hovoříme o základním provedení, u nějž nejsou nároky až tak vysoké, boty mohou být částečně otevřené, zejména v oblasti paty.

  Třída S1- kromě uzavřené paty tady musí být zajištěna odolnost proti proniknutí pohonných hmot, antistatické vlastnosti či absorpce energie v patní partii.

  Třída S1P- kromě výše zmíněných vlastností se u této kategorie aplikuje vysoce odolná podrážka, kterou jen tak neprotrhnete a nepropíchnete.

  Třída S2- voděodolné a vodotěsné bezpečnostní boty.

  Třída S3- tato kategorie disponuje komplexními ochrannými vlastnostmi

  Třída S4 a S5- bezpečnostní boty vyráběné z plastu nebo pryže