Výsledek hledání pro výraz
Vyberte si kategorii
  Menu Zavřít
  Zpátky na všechny

  Pracovní zástěry pro různé obory

  14 III 2019

  Mezi efektivní ochranné pracovní oděvy se řadí také zástěry. A ty se mohou opravdu dosti lišit, zvláště pak podle toho, pro jaký obor působnosti jsou určeny, kromě toho se odlišují i svým vzhledem a provedením. Na trhu tak najdete zástěry nepromokavé, s rukávy i bez rukávů, do pasu i delší, s laclem i bez lacla. Pojďme se ale zaměřit na zástěry charakteristické pro různé pracovní obory a na jejich odlišnosti.

  Gastro zástěry

  Účelem gastro zástěr, tedy zástěr učených do kuchařských a potravinářských provozů, je chránit proti znečištění méně nebezpečnými nečistotami, proti umaštění i opaření. Využívají se hlavně v kuchyních při přípravách pokrmů, a to zdaleka ne jen v profesionálních provozech. Většinou bývají bílé, poslední dobou se ale do popředí dostávají i jiné barvy, jako je červená nebo černá.

  Svářečské a kovářské

  Svářečské zástěry se vyznačují vysokou odolností proti žáru a propálení. Musí být vyrobeny z takových materiálů, které jsou žáruvzdorné a při tom vás nebudou zatěžovat jako krunýř. Povětšinou hovoříme o těžších zástěrách, které se dají snadno zavěsit a následně používat při různých typech svařování. Velmi podobně pak vypadají kovářské zástěry, u nichž je rovněž důležitá ochrana proti žáru a ohni.

  Truhlářské

  Truhlářské řemeslo s sebou přináší sice méně nečistot, ale i zde se vyplatí vhodná ochranná zástěra. Zabrání především poranění odlétajícími třískami, poslouží rovněž jako jakási ochrana při práci s ostrými nástroji.

  Řeznické

  Řeznické zástěry jsou typické povrchem, který velmi dobře odolává mastnotám, rovněž se jen tak neprořízne ostrým řeznickým nožem. Důležité je, aby šly dobře omývat, proto disponují hladkou povrchovou úpravou.

  Lékařské a laboratorní

  Kategorie lékařských a laboratorních zástěr je velmi specifická. Často jsou určeny pro jediné použití, aby byla zachována maximální čistota na pracovišti.

  Pro chemiky

  Vysoká odolnost proti chemikáliím je charakteristická pro chemické zástěry. Ty nejkvalitnější dokážou dokonce odolat i těm nejagresivnějším kyselinám, ale také mnoha dalším nebezpečenstvím v laboratoři. Společně s ochrannými brýlemi a rukavicemi tvoří nezbytný komplet chemika pracujícího v problematickém prostředí a s nebezpečnými látkami.