Výsledek hledání pro výraz
Vyberte si kategorii
  Menu Zavřít
  Zpátky na všechny

  Pracovní přilby ve stavebnictví

  23 IV 2019

  V mnoha pracovních oborech se používají ochranné přilby, jejichž hlavním účelem je ochránit hlavu proti úrazu, ale také nepříjemným nečistotám či dokonce chladu nebo naopak žáru. Bez přilby to často nejde a je pravda, že se najdou pracovníci, kteří její nošení podceňují. Zvláště ve stavebnictví se to ovšem nemusí vůbec vyplatit a snad každý zkušený stavař vám řekne, že ho někdy ochránila před zraněním, nebo dokonce tím nejhorším. I proto je každý zaměstnavatel v oblasti stavebnictví povinen zajistit svým zaměstnancům odpovídající ochranu hlavy v podobě pracovní přilby.

  Pořízení kvalitní přilby

  U přileb není správné hledat tu nejlevnější, neboť ta vám nemusí dát dostatečnou ochranu, často není vyrobena z ideálních materiálů. Jako zaměstnanci to ovšem nebudete muset řešit a novou stavební přilbu velmi pravděpodobně „nafasujete“. Pokud tomu tak není, něco je špatně a měli byste se ptát zaměstnavatele po příčině. Nejlepší odolnost zajistí přilby označené stupněm ochrany dle normy EN14052.

  Pravidelná kontrola je důležitá

  A když už vlastníte kvalitní přilbu, nemusíte mít zcela vyhráno, vyplatí se provádět pravidelnou kontrolu. Především je třeba zjistit po každé směně, zda nedošlo k nějakému i drobnému poškození, které by mohlo narušovat stabilitu celé přilby. Svou důležitost má nepochybně i to, aby ochranná přilba dané osobě dokonale padla.

  Doplnění pro ochranu očí a tváře

  Pokud budete pracovat v takovém prostředí, kde je značné riziko zranění obličeje nebo zasažení očí, měli byste bezpodmínečně používat pracovní přilbu s náležitými prvky. Pro ochranu očí mnohdy postačí pouhé brýle, ovšem chcete-li si chránit celý obličej, noste přilbu s krytem či štítem.

  Testování a školení

  Jako zaměstnavatel máte samozřejmě povinnost pravidelně školit své pracovníky, což je sám o sobě již krok k více bezpečnosti. Jakmile pak pořídíte sadu přileb pro své zaměstnance, proveďte u nich testování odolnosti, nespoléhejte pouze na informace výrobce, i když se jedná o jednoznačně popsaný a normovaný produkt.