Výsledek hledání pro výraz
Vyberte si kategorii
  Menu Zavřít
  Zpátky na všechny

  Pracovní funkční prádlo - syntetika či příroda?

  23 IV 2019

  Funkční prádlo znají především sportovci a milovníci pohybových aktivit, stále více ho však využívají lidé při práci. Kvalitní funkční spodní prádlo zajistí komfort i za velmi náročných klimatických podmínek a není problém nosit ho i v případě, že nejste právě vysoce aktivní. Setkat se můžete s přírodními i syntetickými materiály spodního prádla. Jaké jsou mezi nimi rozdíly a která varianta je vlastně lepší? Nutno říct, že je to velmi individuální.

  Syntetické funkční prádlo

  Pokud jste příznivcem první z možností, tedy funkčního pracovního prádla ze syntetiky, určitě jste již na vlastní kůži okusili jeho výhody. Cení se zejména jeho tvarová stálost, při tom ale výtečná poddajnost, odolnost vůči bakteriím a v neposlední řadě také dlouhá životnost. Syntetické funkční prádlo nesvědí, jako je tomu někdy u přírodních materiálů, především pak vlny. Snadno ho očistíte nebo rovnou operete, při čemž bude velice rychle schnout.

  Nejčastějšími syntetickými materiály jsou polypropylen a polyester, mezi jejichž hlavní přednosti patří dobrý odvod potu. Nezřídka se tyto dvě složky kombinují pro dosažení optimálních vlastností pracovního spodního prádla.

  Přírodní materiály

  A pak zde máme velkou kategorii přírodních materiálů funkčního prádla. Které patří k těm nejoblíbenějším? Jedná se o bavlnu, merino vlnu a stále častěji také bambus či další méně tradiční materiály z lůna přírody. Merino je pak jednoznačnou volbou pro osoby, které jsou alergické na umělá vlákna. Kdo je naopak náchylný na působení přírodních materiálů, měl by nosit spíše funkční prádlo ze syntetiky.

  Merino vlna

  Pokud hovoříme o přírodních materiálech, pak nebude od věci pozastavit se u merino vlny, která vykazuje vskutku jedinečné vlastnosti a je považována za skutečný skvost. Na prvním místě stojí její výtečná přizpůsobivost vůči různým klimatickým podmínkám, jinak řečeno v zimě hřeje, v teplejší části roku zase chladí. Merino vlna je velmi odolná proti bakteriím a není náchylná na přenos pachu z lidského těla.