Výsledek hledání pro výraz
Vyberte si kategorii
  Menu Zavřít
  Zpátky na všechny

  Ochranné oblečení a pomůcky při práci s motorovou pilou

  07 III 2018

  Profesionální dřevorubci dobře vědí, jak může být kácení stromu a jakékoliv řezání s motorovou pilou nebezpečné. Pokusíme se vám poradit s dokonalou výbavou pro dřevorubce, od oblečení, až po ochranné pomůcky, ať už jste profesionálem nebo budete s pilou pracovat poprvé.

  Kvalitní oblečení

  Začněme u oblečení, které může samo o sobě sloužit jako ochrana těla při práci s motorovou pilou. Kvalitní pracovní oblečení do lesa a na zahradu zahrnuje jednak kalhoty odolné proti prořezání řetězem, dále by neměla chybět odolná a nepromokavá bunda či blůza, ve které budete dobře viditelní. Pozastavme se u kalhot, neboť ty kryjí nohy, nejvíce ohrožené partie. Dnešní moderní ochranné kalhoty pro dřevorubce se vyrábí z pevných, ale tenkých vláken, která mají schopnost namotat se na řetěz a tím ho zastavit. Jen tak je neprořežete.

  Pracovní boty do lesa

  Těžba dřeva probíhá většinou spíše v chladnějším období roku, takže pracovní boty „pilařů“ musí být jednak zateplené, dále odolné proti vlhkosti. Co se týká vyztužení špičky, tak zde již se odstupuje od kovové klasiky a stále častěji se objevuje plastová špice. Proč? Plast je sice méně odolný, ale zato se vám nestane, že vám ostrá hrna ustřihne prsty při zatížení, což se stávalo v minulosti opravdu často.

  Rukavice

  Při práci se dřevem oceníte rukavice, ideálně z kvalitních a vysoce odolných materiálů. Budou sloužit spíše k ochraně před poraněním větvemi, než před pořezáním, což je logické. Pracovní rukavice do lesa mají ale více funkcí, také ochrání ruce proti chladu a vodě, poslouží jako antivibrační prvky, jinak řečeno tlumí vibrace z pily.

  Ochranné prvky

  Řezání motorovou pilou je náročnou, často ale zábavnou prací, při které na nás číhá hned několik nástrah. Ochrana celého těla je tak nesmírně důležitá, a to i při drobnějších pracích na zahradě, je nutné sáhnout kromě oblečení a pevné obuvi i po dalších ochranných prvcích. Jaké to jsou?

  • Ochranná přílba se štítem
  • Sluchátka pro ochranu sluchu
  • Chrániče kolen a loktů
  • Speciální brýle
  • Filtrační masky