Hledat
Filters
Close

Jak vybrat vhodné pracovní rukavice pro určitou činnost?

12. října 2018

Pracovní rukavice zaručí ochranu rukou, bez kterých se zkrátka neobejdeme. Jsou takovými našimi pracovními nástroji připojenými k tělu a nutno říci, že velmi přesné a často i výkonné. Existují ale různé typy rukavic na práci, lišící se podle toho, pro jakou pracovní činnost jsou určeny.

Textilní rukavice- obyčejné i kombinované

Nejprve se pozastavme u rukavic textilních. Můžeme si je rozdělit na ty základní, vyrobené pouze z textilu, používané například zahradníky na pletí, ale také na jiné práce, u nichž je nutná určitá citlivost prstů, druhou skupinu pak tvoří kombinované textilní rukavice. Kombinované proto, že mohou být z více materiálů a mají některé části zpevněné, rovněž bývají jednotlivé sekce odlišeny barevně. Využívají se při nejrůznějších pracích.

Tepelná a mechanická odolnost

Existuje speciální skupina rukavic, které disponují určitým stupněm odolnosti proti mechanickému poškození, ale také vysoké nebo naopak nízké teplotě. Takové rukavice jsou normované, tedy musí zajistit stanovenou ochranu. Například rukavice proti teplu a ohni umožní dokonce i uchopení velmi horkých předmětů.

Izolační rukavice

Izolační, neboli dielektrické rukavice, se vyznačují schopností ochránit ruce před elektrickým proudem a vysokým napětím, fungují jako izolanty, které mohou zachránit život a jsou vyrobeny z takových materiálů, jako je speciální guma či kůže, využívají je zejména elektrikáři.

Práce bez vibrací

Pracovníci s motorovou pilou či s jinými stroji a zařízeními, která vibrují, používají antivibrační rukavice. Dokážou tlumit nárazy a tím zamezují jednak nekomfortu při práci, ale také zdravotním následkům, jako jsou karpální tunely či vazoneuróza.

Proti pořezání

Při práci s ostrými předměty či s ostrými nástroji se vyplatí nasadit protipořezové rukavice. Jsou vyrobeny z vysoce odolných materiálů a zajistí prevenci poranění.

Jednorázovky

Na závěr si zmiňme rukavice, které jsou levné a na jedno použití. Má je snad každý doma a vyplatí se mít pár párů po ruce i v práci. Vždycky se můžou hodit.