Výsledek hledání pro výraz
Vyberte si kategorii
  Menu Zavřít
  Zpátky na všechny

  Jak vybrat vhodné pracovní brýle?

  07 III 2018

  Při některých typech prací hrozí značné nebezpečí zranění očí, a jsou zde nejen doporučeny, ale také předepsány ochranné brýle. Jak vybrat takové, které budou vhodné právě pro vás? Tak předem zapomeňte na klasické dioptrické brýle, jejichž konstrukce je zcela nevhodná a ani jejich materiály nejsou schopné odolávat náročným provozům.

  Typy rizik zasažení očí:

  • Chemická
  • Mechanická
  • Optická
  • Tepelná

  Výběr kvalitních brýlí

  Levné pracovní brýle bývají většinou nevhodné, raději si pořiďte trochu dražší model, který ale může vydržet mnohonásobně déle než ten levnější a samozřejmě přináší také vyšší stupeň ochrany. Řiďte se označením od výrobce, které znamená, že se jedná o certifikované brýle. Ty splňují přísné normy v souladu s českými i evropskými předpisy. Norma navíc určuje, pro jaké typy prací se brýle hodí a kdy je můžete bezpečně využívat.

  Platí, že u certifikovaných brýlí vám bude předložen doklad a rovněž je na nich uvedena normová třída, velice důležité číslo. Pokud se jedná o model, který má odnímatelné části, musí být každá z nich řádně označena. Takové informace by ale neměly být vytištěné na skle, aby nezavazely při výhledu.

  Posouzení rizikových pracovišť

  Kvalitní pracovní brýle by měly být voleny dle posouzení rizikovosti pracoviště, což určuje vhodný typ brýlí pro určité odvětví činnosti, rovněž vymezuje možnosti použití brýlí v různých typech prostředí.

  Dioptrické brýle

  Běžné dioptrické brýle nejsou určeny pro ochranu zraku při práci, snad pouze v kombinaci s těmi pracovními, nasazenými vepředu. Ale existují i speciální dioptrické pracovní brýle s možností odklopit rám, v němž jsou umístěny zorníky s dioptrickým sklem. Možností je také speciální úprava zorníků podle individuálních potřeb tak, aby se chovali jako běžná skla dioptrických brýlí.