Výsledek hledání pro výraz
E-mail obchod@pracovniochrana.cz  Telefon +420 604 131 626
Vyberte si kategorii
  Menu Zavřít
  Zpátky na všechny

  Gumáky jsou ideální pracovní obuví na zahradu, a nejen to

  31 III 2020

  Gumáky, nebo také holínky, a našly by se i další výrazy, jsou pracovní obuví, která se hodí pro různé činnosti. Pokud máte to štěstí a vyžíváte se na vlastní zahrádce, v podstatě se bez nich neobejdete. Dají se využívat celoročně, tedy nejen při podzimním rytí, a ne vždy se musí jednat o klasický vysoký typ. Podobně jako u jiných druhů pracovní obuvi je ovšem důležité, umět se o ně dobře postarat.

  Koupě holínek

  Pracovní holínky jsou si v drtivé většině dosti podobné, pokud hovoříme o kvalitě a provedení materiálu, tedy pryže. Jistě, můžete zakoupit i ty, co jsou doplněné například o filc, ale zůstaňme u těch celogumových. Rozhodující pro vás může být například tloušťka pryže, nebude od věci vyzkoušet také pružnost a odolnost. Silnější guma bude sice malinko těžší, ale zase ji jen tak nepropíchnete. Co se týká designu a barvy, tak pánové to moc neřeší, dámy už o trochu více, ale hovoříme o zahradě, nikoliv o promenádě městem. I proto se těší velké oblibě univerzální barvy, jako je černá, případně hnědá, to vás ale nikterak neomezuje ve výběru, neboť na trhu najdete i mnohem, pestřejší barvy.

  Kam a jak je uložit?

  Gumáky ukládejte do sucha a větrané místnosti, případně do speciálního vzdušného botníku. Zahradní domek, ale také například pergola, pak budou naprosto dostačující. Vzhledem k tomu, že v holínkách se nám často dosti potí noha a nejsou příliš odvětrávané, bude nejlepší uložit je podrážkou nahoru, samozřejmě s tím, že obrácená horní část bude mít pod sebou prostot, aby se mohla uvolňovat vlhkost.

  Čištění

  Spousta lidí se očistou pracovních gumáků neobtěžuje, ale lepší je věnovat jí určitou pozornost. Nejprve tedy hrubé čištění, které je nutné především v podzimním období a na jaře. Na bláto a jinou hrubší špínu, usazené zvláště na podrážce, postačí tenké dlátko nebo nůž, pro finální dočištění pak můžete použít obyčejný hadřík a teplou vodu. Jste-li osobou pečlivou, můžete své galoše na závěr ještě vyleštit pouhým suchým a čistým hadrem.

  Když doslouží

  Gumáky nejsou nesmrtelné, ovšem když už vám doslouží, nemusíte je vyhodit, najdou se pro ně další využití na zahradě, kde mohou posloužit jako zajímavá dekorativní nádoba na rostliny. V tomto případě vůbec nevadí, že jsou děravé, je to spíše nutností pro lepší odvod zálivky, jejíž hromadění může způsobovat zahnívání kořínků.