Výsledek hledání pro výraz
Vyberte si kategorii
  Menu Zavřít
  Zpátky na všechny

  Džíny byly dříve takovými odolnými montérkami

  10 VII 2018

  historie džínů víme, že výroba byla zahájena před nějakými 140 lety, kdy jistý Jacob Davis společně s Levi Straussem byli jejími tvůrci. A z počátku se zdaleka nejednalo o pouhé volnočasové kalhoty vysoké odolnosti, džíny byly využívány jako pracovní oblečení, v podstatě takové pevné montérky. S velikou oblibou je tehdy nosili zlatokopové.

  Další výrobci

  Po značném rozruchu, skoro by se dalo říci boomu, se výrobě džínů začaly věnovat i jiné společnosti než Levi Strauss, díky čemuž vznikaly další typy a střihy těchto kalhot. Postupem času se z nich stávaly stále více společenské a volnočasové kalhoty. Zvláště pak v padesátých letech minulého století byly typickým oděním tehdejší uvolněné mladší generace.

  Rifle firmy Levi Straus and Co. vznikaly z počátku v San Francisku a pro východní a komunistické země se jednalo spíše o provokaci a ďábelský produkt.

  Jak vznikl název

  Pojmenování džíny vzniklo pro mnohé poněkud překvapivě, jeho původ můžeme hledat až v evropské Itálii, konkrétně v italském městě Janov, neboli Genes. V Janově se totiž už od dob hlubokého středověku vyráběla pevná textilie, ve které našla dvojice Davis a Strauss inspiraci.

  U nás se hojně používá název rifle, což má původ už v sedmdesátých letech, kdy se v českých obchodech Tuzex objevovali italské džíny stejné značky. Rovněž si získaly označení „texasky“, to podle amerického Texasu, země kovbojů, kteří si takové kalhoty rovněž oblíbili.

  O vzniku

  První džíny byly vyrobeny na požadavek zlatokopů, kterým příliš nevyhovovali jiné, málo odolné pracovní kalhoty. Davis, který by krejčím, na to reagoval a světlo světa spatřili první pevné kalhoty, které dnes známe jako džíny, zvláště významnou inovací pro zlatokopy bylo rovněž přidání speciálních nýtů na kapsy, které se pak díky takové úpravě netrhaly. Ovšem vzhledem k tomu, že samotný Davis neměl tolik financí na patent kalhot, oslovil Leviho Strausse a patentovaná výroba mohla započít.

  David Lee

  Roku 1889 ale byla založena také další legendární firma na výrobu vysoce odolných kalhot z džínoviny, jejímž otcem nebyl nikdo menší než David Lee. Kdo by neznal džíny této značky. Důležité je vědět, že tato společnost byla první, kdo u riflí použil poklopec se zipem.